Oslavy 70BASKET PODĚBRADY se blíží.

Poděbrady oslaví 70 let od založení basketbalového klubu mezinárodním turnajem i  galavečerem

Přesně jako v padesátých a šedesátých letech minulého století si budou připadat návštěvníci Poděbrad první červnový víkend. Přímo uprostřed lázeňského parku se bude hrát špičkový basketbal.

„Při plánování důstojných oslav 70 let založení basketbalu v Poděbradech se nám podařilo zajistit nesmírně kvalitní turnaj v 3×3 basketbalu. Volba na lázeňský park byla logická, především okolo roku 1950 zde probíhaly zápasy tehdejší basketbalové špičky, přebory DSO Jiskra a také Velké ceny Skláren Bohemia a Lázní Poděbrady“ vysvětluje Luboš Rejchrt, předseda poděbradského basketbalového klubu.

Basketbalová hřiště vznikla v místech pod dnešním obchodním domem Růžový slon a nahradila tenisové kurty, které byly přestěhovány k vysokoškolským kolejím, kde jsou dodnes. Zápasům přihlížely stovky diváků, velkou část tvořili lázeňští hosté.
Ale zpět do roku 2017. Na lázeňské kolonádě vyrostou čtyři basketbalové kurty, na kterých se uskuteční Royal Cup. „Jde o turnaj v 3×3 basketbalu reprezentačních týmů žen a mužů. Načasování je skvělé, protože se u nás bude hrát týden před Mistrostvím světa ve Francii. Půjde tak o poslední přípravu, díky čemuž se nám podařilo přilákat velmi slušné týmy“ vysvětluje manažer Basket Poděbrady Mirek Paskovský.  Do Poděbrad míří národní týmy Francie, Slovenska, Holandska, Slovinska, Maďarska, Ugandy, Srí Lanky, Japonska, Rakouska a dalších. Samozřejmá je i účast domácích výběrů České republiky.  „Semifinálová a finálová utkání proběhnou v sobotu v podvečer v rámci programu oslav 70 let od založení košíkové v Poděbradech. Turnaj je doplněn také o doprovodné turnaje ve smečování a střelbě trojek“ doplňuje Paskovský.

Samotné oslavy výročí proběhnou hned na několik etap. V sobotu 3.června v parku odehrají svá utkání všechna družstva poděbradského klubu. Vrcholem  bude basketbalová exhibice bývalých reprezentantů a reprezentantek s týmem Poděbrad. „Díky sousednímu Nymburku, ale i basketbalovým campům, které jsme několik desetiletí v Poděbradech pořádali, jsme oslovili řadu osobností, které nám přislíbily účast“ láká na zápas hvězd Luboš Rejchrt.

Vrcholem oslav bude večerní program v zámecké zahradě, která je dalším místem, kde se psala poděbradská basketbalová historie.

Součástí galavečeru bude  ocenění tří legend poděbradského basketbalu. Jde o bývalé reprezentanty a olympioniky kteří v dresu Poděbrad začali své hráčské kariéry – Jiří Růžička, Vlastibor Klimeš a Jaroslav Kantůrek. Basket Poděbrady také připomene tři úspěšné celky své historie. Předně tým žen, který v letech 1968/1970 hrál nejvyšší ženskou soutěž. Dále silná generace hráčů ročník narození 1962, kteří se prosazovali na celostátní úrovni už od žákovských let. A posledním týme jsou Benešovi Lipicáni, tým mužů, který v roce 1997 vybojoval titul přeborníků kraje, což se mu v následujících pěti letech podařilo ještě dvakrát zopakovat. O zábavu se postará zpěvák Ondřej Ruml a také dívčí skupina The Apples.

Ještě jeden významný počin chystají poděbradští basketbalisté. Ke svým narozeninám se nadělí opravdu unikátní dárek. „Díky archivu prof. Simjanceva a dalším dobovým materiálům, které se nám podařilo získat od řady dalších pamětníků, vznikla kniha Srdce bije pro basketbal. Mapujeme celých sedmdesát let historie, lidské osudy i vztahy, místa, kde se všude basketbal hrál. Některé fotografie i dokumenty jsou velmi unikátní a zajímavé. Věřím, že se nám podařilo dát dohromady krásný materiál, o který bude zájem“ popisuje knihu jeden z autorů Miroslav Paskovský. Druhým autorem je sportovní televizní komentátor Václav Svoboda.